تابستان استان اردبیل

ardabil,summer

درحالی که در تابستان همه انتظار هوای بسیار گرم را دارند ودر اکثر نقاط کشورمان هم هموطنانمان هوای گرم را دارندو همه با وسایل سرمایشی خانه های خودرا خنک نگه میدارند وسعی می کنند کمتر بیرون از خانه باشند و از گرمابه ستوه آمده اند.

 اما این روزها در اردبیل شاهد هوای بسیار خنک ودلپذیری هستیم واین هوای خنک بیشتر ازهمه مسافران را خوشحال و غافلگیر کرده است.

استان اردبیل از نظر جاذبه های تاریخی و گردشگری بی مثال است طبیعت زیبا و مردم خونگرم و مهمان نواز وآب و هوای خنک بخصوص در فصل تابستان مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد. اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است.

از زیبایی های استان اردبیل در این فصل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-صعود تابستانی به قله سبلان

سبلان یا ساوالان سومین قله‌ بلند ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از پیست اسکی، تا چشمه‌ آب گرم و امکان کوهنوردی. کوه سبلان در گذشته آتشفشان بوده، اما حالا سال‌هاست که غیرفعال شده است. این کوه هوای خنک و دشت‌های پرگل و سرسبزی دارد برای همین هم در روزهای گرم سال خیلی‌ها راهی‌اش می‌شوند.

کوه سبلان ۳۵ کیلومتر تا اردبیل و ۲۵ کیلومتر تا جنوب شرقی مشگین‌شهر فاصله دارد. سبلان خیلی بزرگ است. طول آن حدود ۶۰ کیلومتر، پهنای آن ۴۵ کیلومتر و  بلندی آن ۴۸۱۱ متر ثبت شده است.

این کوه سه قله‌ معروف به اسم‌های سلطان ساوالان، هرم و کسرا دارد. نماد کوه سبلان، تخته‌سنگی به شکل عقاب است؛ عقابی که به سمت شرق نگاه می‌کند. این تخته سنگ در غرب قله‌ سلطان ساوالان قرار دارد.

گفته می‌شود سبلان مقدس‌ترین کوه ایران است. محلی‌ها معتقدند زرتشت در قله‌ سبلان، زیر تخته‌سنگی کنار دریاچه آرمیده است. نوشته‌های کهن سبلان را محل عبادت زرتشت معرفی کرده‌اند؛ در کتاب «چنین گفت زرتشت» نوشته‌ نیچه، به پایین آمدن زرتشت از سبلان اشاره شده. عشایر شاهسون و محلی‌ها همچنان به سبلان سوگند می‌خورند .

طبیعی است که برای علاقمندان به اسکی، زمستان بهترین زمان سفر به سبلان است. در غیر این صورت، تابستان راهی سبلان شوید، این منطقه آب گرمی هم دارد. می‌توانید در طبیعت زیبای دامنه‌ پیاده‌روی کنید و اگر بخواهید تا قله پیش بروید. بهترین زمان صعود به سبلان از حدود ماه‌های خرداد و تیر تا پایان شهریور است که دمای هوا بالاتر و شرایط جوی مناسب‌تر است.

-پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین‌شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین‌شهر احداث شده، ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است. در فصل تابستان به علت هوای معتدل این منطقه ، گردشگران زیادی از سراسر کشور از این منطقه زیبای توریستی دیدن می نمایند.

 

-زمان برداشت محصولات کشاورزی

از آنجایی که استان اردبیل از نظر میزان تولیدات کشاورزی در رتبه های بالای کشور قرار دارد در این فصل شاهد برداشت محصولات مختلف کشاورزی در سطح این استان هستیم .

 

-منطقه توریستی جنگل فندقلو

جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در 30 کیلومتری شهر اردبیل و در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است و به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران گزینه ای مناسب برای طبیعت دوستان به شمار می رود.

 

-آبگرم های استان اردبیل

استان اردبیل با دارا بودن بیش از 118 چشمه آبگرم از مراکز مهم آب معدنی و آبگرم کشور محسوب می‌شود.

آب معدنی از جمله پدیده‌های جذاب گردشگری و پزشکی است که همواره مورد توجه همگان قرار گرفته است.

آب گرم های معدنی موجود در استان اردبیل در شهرهای سرعین، نیر، خلخال، مشگین شهر ، گیوی و اردبیل پراکنده اند. در فصل تابستان به علت هوای معتدل این استان ، بهترین زمان برای استفاده از این آبگرم ها می باشد.

اردبیل استان اردبیل IR
دریافت مسیریابی