شهرستان بیله سوار

شهرستان بیله سوار , بیله سوار ,اردبیل ,آب و هوا,آذربایجان ,ایل شاهسون,قیز قلعه

شهرستان بیله سوار 

این شهرستان در شمال استان و در فاصله 171کیلومتری شمال شرق اردبیل در قسمت وسیعی از جلگه حاصلخیز مغان قرار گرفته، ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 90 متر و آب و هوای آن در تابستان گرم و در سایر فصول سال معتدل است. به سبب ارتفاع کم از سطح دریا و مقدار بارندگی نسبتاً خوب و خاک حاصلخیز از عمده ترین مناطق کشاورزی کشور محسوب می شود.

جاذبه هاب اقتصادی:

این شهرستان به دلیل مرز مشترک زمینی با جمهوری آذربایجان و گمرک و پایانه مرزی کریدور اصلی ورود اتباع جمهوری آذربایجان به ایران بوده و نقش مهمی در توسعه گردشگری خارجی استان دارد و دارای مرغوب ترین نوع مرتع برای اتراق قسمتی از طوایف ایل شاهسون در پاییز و زمستان می باشد.

صنایع دستی:

گلیم بافی، جاجیم بافی، قالیبافی، ورنی بافی، تراش روی شیشه

محصولات کشاورزی:

گندم، سویا و عدس

جاذبه های طبیعی:

شکارگاه کوه های خروسلو، کشتزارهای زیبای دانه های روغنی و غلات، پارک جنگلی(تپه نرگس) در داخل شهر، دریاچه شورگل، جنگل های شرکت پارس در 20 کیلومتری بیله سوار، طبیعت گلی بلاغ، سواحل رود ارس و بالهارود.

جاذبه های تاریخی:

کاروانسرای شاه عباسی در منطقه شورگل خروسلو، مزار سربازان گمنام شهریور 1320 در داخل شهر، تپه ایلان جیغ در روستای دمیرچی، قیز قلعه سی( قلعه دختر) مربوط به دوره اشکانی و ساسانی در بخش مرکزی و مدرسه تاریخی امام خمینی(ره) در داخل شهر