شهرستان نمین

شهرستان نمین,اردبیل ,آذربایجان , آب و هوا,پیست اسکی,فندق لو,حیران ,جنگلی سوها,تله کابین,شیندان قلعه سی, آتشگاه ساسانی,خشه حیران

شهرستان نمین:

شهرستان نمین در شمال استان اردبیل با فاصله 25 کیلومتری جاده اردبیل به تهران و در منطقه مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده است. آب و هوای معتدل با رطوبت و نم نسبتاً خوب متاثر از دریای خزر محیطی سرسبز و با صفا را برای این شهرستان فراهم آورده است . اسم این شهر هم بنا به برخی از منابع به همین خاطر نمین (رطوبت دار) ذکر شده است . شهرستان نمین دارای مردمانی با فرهنگ و مهمان نواز می باشد . رودخانه مهم آن نمین چایی و محصولات کشاورزی آن گندم ، جو ، عدس و فندق می باشد .

جاذبه های طبیعی :

پیست اسکی روی چمن فندق لو ، آب گرم چشمه سویی، گرمه چشمه، چشم انداز طبیعی جنگلی کوه سنگر، سایت پرورش و تکثیر مارال در جنگل فندقلو، جاده کوهستانی و جنگلی حیران به طول 35 کیلومتر، منطقه سرسبز و جنگلی شغال دره (شغالا دره) با آثار به جا مانده از شیندان دره سی از خروجی تونل تا منطقه مینا آباد، منطقه نمونه گردشگری آلا دیزگه، منطقه نمونه گردشگری فندقلو در 30 کیلومتریی اردبیل و 10 کیلومتری نمین، سد طبیعی جنگلی سوها در روستای سوها، سد سربند واقع در روستای سربند، مجتمع تفریحی و توریستی و اقامتی تله کابین حیران، نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع دستی نمین، نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع دستی عنبران  در شهرستان نمین قرار دارد.

جاذبه های تاریخی :

خانه تاریخی میر کاظم خان صارم السلطنه (موزه نمین)، مسجد جامع نمین، مسجد سرهنگ واقع در خیابان طالقانی، حمام محمدیان واقع در خیابان بهشتی ، مقبره پیر بدرالدین نمینی، بقعه پیرلنگ ننه کران، حمام تاریخی روستاهای حور، سولا، ننه کران و خانقاه سفلی، پل تاریخی نوجه ده،پل تاریخی سولا، مساکن اولیه انسان ها به نام دلمن در 1 کیلو متری نمین، دژ شیندان قلعه سی، آتشگاه ساسانی روستای کله سر، پیکر طبیعی انسان نما به نام بابا داوود در عنبران، بقاع متبرکه سید بابا خرم در عنبران، هفت گنبد متبرکه در عنبران علیا، بقعه بابا روشن در خشه حیران.

صنایع دستی :

گلیم بافی ، جاجیم بافی ، مسند بافی، قالیبافی، لباس های سنتی، بافته های سنتی

نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی:

-نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی نمین صنایع دستی

-نمایشگاه دائمی صنایع دستی شهر مرزی عنبران

نمین استان اردبیل IR
دریافت مسیریابی