شهرستان گرمی

شهرستان گرمی,مغان,,اسلامی,اردبیل,ardabil,آذربایجان,عسل

موقعیت جغرافیایی:

شهرستان گرمی با سه بخش موران، مرکزی و انگوت و با داشتن بیش از 93 کیلو متر نوار مرزی با جمهوری آذربایجان در شمال استان اردبیل واقع شده و قسمت وسیعی از نواحی جنوبی جلگه زرخیز مغان را دربرگرفته است.این شهرستان از شمال به بیله سوار و پارس آباد مغان، از جنوب به جمهوری آذربایجان و شهرستان مشکین شهر، از شرق به جمهوری آذربایجان و از غرب به هوراند و کلیبر محدود می شود.

پیشنه تاریخی:

قدیمی ترین آثار شناسایی شده از این شهرستان مربوط به دوران پالئولتیک قدیم(حدود500 هزار سال پیش)از حوزه رودخانه قاراسو و سامبور چایی است. در شهرستان گرمی مغان، شهرهای مهمی در دوره اسلامی شکل گرفته که برزند و باجروان از آن جمله است.تپه ها، قلعه ها، آثار برج های مقبره ای، سنگ قبرها و شهرهای تاریخی نشانگر غنای منطقه از منظر باستان شناختی است و تا به حال بیش از 350 مورد از این آثار شناسایی شده و یا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های تاریخی:

واقع شدن شهرستان گرمی مغان در شاهراه ارتباطی قدیمی میانه-اردبیل به قفقاز باعث شکل گیری انواع استقرارگاه ها، قلعه ها و شهرها در این خطه شده و شناسایی بیش از 30 مورد از قلعه های تاریخی، گرمی را به دیار قلعه ها معروف ساخته است. از قلاع مهم و دیدنی گرمی می توان به اینی قالاسی در روستای اینی، قیز قایا قالاسی در روستای قوزلو، دئو قالاسی و قالاباشی در گرمی، شهر تاریخی برزند در روستای قالا برزند، اوغلان و قیز قالاسی در روستای دیمولو و بویوک قالا در روستای داش زئیوه اشاره کرد.

اوجاق ها امامزاده ها و مقابر مشاهیر و قهرمانان تاریخی مغان از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه هستند از جمله بارگاه امامزاده محمد بن محمد حنفیه در قالابرزند، مقبره آقا میر عزیز در شهر گرمی، مزار میر سادات خان در قوزلو و رحیم خان در برزند را می توان نام برد.

خانه های تاریخی شهر گرمی و مجموعه خانه های اربابی خاندان وکیلی در روستای آشاغا و یوخاری وان در بخش موران و نیز غارهای تاریخی-طبیعی، سنگ قبرها، استل ها و بقایای آسیاب های آبی روستاهای آلایله، آبازآلیلی، قوزلو، اوماستان، دریامان و رمضانلو از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه هستند.

صنایع دستی و سوغاتی ها:

گلیم موران، ورنی اونگوت، فرش گرمی، عسل موران، گوشت قرمز، گیاهان دارویی، لبنیات(پنیر، کره، کشک)، گردو، انار و به

رودهای مهم:

زینگیر(تپه چایی)،بالهارود،گرمی چایی(تولون)و برزندچایی(ساری قمیش)

شهرستان گرمی استان اردبیل IR
دریافت مسیریابی