شهرستان کوثر

شهرستان کوثر,اردبیل ,قزل اوزن,آرپاچای,qizil uzan,dam,فیروزآبادگردشگری
شهرکوهپایه ای با آب وهوایی خنک میزبانی برای روزهای گرم تابستان

شهرستان کوثر در حد فاصل شهرهای اردبیل خلخال، میانه و تالش واقع شده و مرکز آن شهر گیوی است، شهر گیوی در فاصله 75 کیلومتری اردبیل از دو بخش مجزای گیوی سفلی و گیوی علیا تشکیل شده است و دارای آب و هوای کوهستانی سرد در زمستان، خنک و مطبوع در سایر فصول سال است کوه های باغرو و گیلداغ این شهرستان را احاطه کرده است و رودهای قزل اوزن، سنگوارچای، آرپاچای و گیوی چای از رودهای مهم آن محسوب می شود.

پیشینه تاریخی:

در نزهت القلوب حمدالله مستوفی قزوینی از گیوی سخن رفته که در دره ای محصور می باشد و همچنین از ابگرم و غار بوزلوق( غار یخگان) صحبت شده است و نشانگر حداقل وجود سابقه تاریخی این شهرستان در قبل از سده هفتم می باشد.

جاذبه های تاریخی:

منبر مشکول مربوط به دوران سلجوقی در روستای مشکول، قیزلار قلعه سی،قلعه خشتی فیروزآباد مربوط به دوران قبل از اسلام، پل تاریخی فیروزآباد، کاروان سرای شاه عباسی روستای آرپاچای، کول تپه و قالادوزی در گیوی علیا، دلیکلی داش در شمال شرقی گیوی سفلی، رستم داشی در شمال شرق گیوی واقع در کوه ازناو، مسجد قاجاری جان آغا در گیوی سفلی، امام زاده زینج رو پیر در گیوی سفلی، قیزکورپوسی.

پل تاریخی فیروزآباد:

پل فیروزآباد در سال 1312در دوره پهلوی و در زمان جنگ جهانی دوم در روستای فیروزآباد از توابع شهرستان کوثر و بر روی رودخانه ای که از بهم پیوستن گیوی چایی و سنگ آبادتشکیل می شود احداث شده است. پل فیروزآباد توسط مهندسین آلمانی طراحی و ساخته شده و به همین خاطر از نظر اصول معماری و سبک اجرا متفاوت با پل های تاریخی ایران می باشد.

جاذبه های طبیعی:

منطقه نمونه گردشگری داش حمامی( حمام سنگی) در جنوب شرق گیوی سفلی، منطقه نمونه گردشگری آبگرم گیوی در ارتفاع 1500 متر از سطح دریا در 7 کیلومتری شرق گیوی سفلی، منطقه نمونه گردشگری و اثر طبیعی-ملی غار یخگان در اراضی روستای هواشانق، ارتفاعات سرمستان در شمال گیوی سفلی نزدیک کوه یال، تالاب گنجگاه واقع در روستای گنجگاه در 13 کیلومتری گیوی علیا، ژئو پارک فیروزآباد، باغات میوه در داخل شهر و پائیز سحرانگیز آن و دربند مشکول.

منطقه نمونه گردشگری آبگرم گیوی:

چشمه آبگرم در فاصله 7 کیلومتری شهر کوثر(گیوی) در مسیر اردبیل- خلخال و در قالب مجتمع آب گرم کوثر در بالای کوه واقع شده است. گرمای آب آن قریب 49 درجه سانتیگراد است و برای معالجه امراض پوستی و مفصلی مثل روماتیسم و درد مفاصل مفید خوانده می شود.

غار یخگان(اثر طبیعی-ملی):

این غار در نزدیکی روستای هواشانق در نزدیکی شهر کوثر واقع شده که به عنوان جاذبه شاخص طبیعی در منطقه مطرح می باشد. در داخل این غار در فصل تابستان به صورت طبیعی یخ موجود بوده و هوای خنک و دلپذیری دارد.

صنایع دستی:

قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، فرش، پارچه های شال پشمی.

محصولات کشاورزی:

به، انگور، گیلاس، آلبالو، گردو ، کرم ابریشم، علوفه، سیب و عسل و لبنیات و نان محلی( نزیک) از جمله سوغاتی های شهرستان کوثر به شمار می رود.

شهرستان کوثر استان اردبیل IR
دریافت مسیریابی